Práče
Obec Práče

Historie

V roce 1894 byla postavena nová školní budova. Stará byla již nevyhovující. Určilo se stavební místo - pozemek u silnice do Lechovic.

Do roku 1870 byly vybírány naturálie pro učitele od usedlíků.

Např. : 4 1/2 měřice pšenice, 9 měřic žita, 4 bochníky chleba od každého školou povinného žáka školy ( tehdy jich bylo52), 12 krejcarů na otop třídy a to vše 1x za rok.

Po roce 1870 byly naturálie nahrazeny penězi. A tak učitel dostával ročně 500 zlatých, kromě příplatků, které mu dle zákona patřily, navíc byt v budově školy a vytápění ( na náklady obce). Pole velikosti 3/4 míry při škole zůstalo a obecní zastupitelstvo mu přidalo ještě 3 malá políčka.

Školné obnášelo v roce 1870 na každé dítě ročně 3 zlaté 84 krejcarů, z čehož polovinu hradili rodiče a druhou polovinu obecní zastupitelstvo.

mobilní aplikace V OBRAZE

Volně ke stažení: